Konsekwencje wypadania włosów

Badania naukowe wskazują na znacznie niższy wskaźnik samooceny osób łysiejących, jak i ich oceny przez otoczenie. Związane jest to z faktem, że od wieków zadbane, piękne włosy są wyznacznikiem urody. Jak zatem można się z łatwością domyślić, ich nadmierne wypadanie ma znaczący wpływ na samopoczucie psychiczne osoby borykającej się z tym problemem.

Konsekwencje wypadania włosów – wpływ na samopoczucie psychiczne kobiet

Fakt, iż każdy z nas ma zakodowany w umyśle własny obraz siebie, determinuje to, w jaki sposób się zachowujemy. Zadbany wygląd, którego jednym z elementów są bujne, lśniące włosy, zdecydowanie ułatwia nawiązywanie kontaktów z otoczeniem, a co za tym idzie – szybsze i łatwiejsze odnoszenie sukcesów zarówno zawodowych, jak i osobistych.

Osoby borykające się z problemem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów, często mają poczucie, że nie są w stanie sprostać stawianym przed nimi wymaganiom, a co za tym idzie – dochodzi do spadku ich samooceny. W konsekwencji prowadzić to może do załamania psychicznego, które niekiedy wymaga pomocy ze strony psychologa.

Skutki psychiczne wypadania włosów są tak duże przede wszystkim dlatego, iż w społeczeństwie panuje przekonanie, że łysienie stanowi pierwszy objaw starzenia się. Łysina jest znacznie bardziej akceptowalna, a równocześnie mniej zauważalna u osób starszych, w związku z czym, im młodsze osoby dopada ten problem, tym jest on dla nich bardziej bolesny.

Łysienie w negatywny sposób wpływa na samopoczucie i postrzeganie własnej osoby. Osoby cierpiące na tę dolegliwość czują się nieatrakcyjne dla płci przeciwnej, a co za tym idzie – bardzo nieszczęśliwe. Wiele z nich obawia się, że nigdy nie uda im się znaleźć drugiej połowy, a jeżeli już wzbudzą zainteresowanie potencjalnego partnera i ich problem wyjdzie na jaw, zostaną odrzucone. Tak silne, negatywne emocje pogłębiają dodatkowo stres, który z kolei może prowadzić do dalszych zaburzeń.

Wypadnie włosów ze stresu to popularna dolegliwość, z którą boryka się wiele kobiet. Tak zwane łysienie psychogenne jest jedną rzadszych, lecz występujących postaci łysienia. Zidentyfikowanie stresu jako przyczyny nadmiernego wypadania włosów jest o tyle istotne, że zredukowanie sytuacji nerwowych może doprowadzić do ustąpienia przykrych dolegliwości. Specyficzną postacią łysienia ze stresu jest trichotillomania – stan, w którym pacjent nerwowo wyrywa sobie włosy.

Konsekwencje wypadania włosów

Jak pokazują badania, u osób łysiejących obserwuje się nasilenie objawów depresji oraz tendencji samobójczych. Rodzaje rozpoznanego schorzenia dermatologicznego jest tutaj czynnikiem, który nie tylko warunkuje powstanie stanu depresyjnego, lecz również stopień jego nasilenia.

Osoby borykające się z problemem nadmiernego wypadania włosów, które dotychczas były aktywne towarzysko, często zaczynają unikać kontaktów ze znajomymi. Stają się zamknięte w sobie i unikają rozmów czy dowcipów na temat wyglądu zewnętrznego. Często błędnie przypisują neutralne porównania do swojej sytuacji. Żyją one w przekonaniu, że wszystkie bliskie im osoby odwróciły się od nich, są ich wrogami, wiedzą o problemie i wyśmiewają go za ich plecami.

Łysiejący pacjenci zgłaszający się po pomoc do profesjonalistów, jako częsty motyw swoich snów podają sytuację, kiedy zostają poproszeni o wygłoszenie przemówienia, lecz zanim je rozpoczną, wszystkie zgromadzone na sali osoby zaczynają się głośno śmiać i na głos podkreślać, że mówca jest osobą z łysiną.

Problemy z akceptacją wypadania włosów mogą się również odbijać negatywne na osiąganych w pracy wynikach. Osoba cierpiąca na tę przypadłość może się stać mniej wydajna w pracy, na co znaczący wpływ ma jej zły stan psychiczny i emocjonalny.

Mając na uwadze negatywne konsekwencje wypadania włosów, warto bliżej przyjrzeć się problemowi i wdrożyć odpowiednie działania, które pomogą przywrócić gęstość włosów i tym samym dobre samopoczucie.

 

Dowiedz się więcej odnośnie wypadania włosów i łysienia androgenowego:

Co zrobić, gdy zauważysz przerzedzenie włosów?

Czy utrata włosów jest odwracalna?

 

Źródła:

  • http://www.doctormed.pl/info/uroda/aspekty-psychosocjalne-lysienia/
  • http://www.lysienie-wypadanie-wlosow.ilekarze.pl/n/WypadanieWlosowAnaszaPsychika_2010-10-05.html

 

Oceń artykuł aby doradzić innym! Średnia: 5 (1)

Dziękujemy!